PEERS® dla osób dorosłych
Program PEERS® dla osób dorosłych to warsztat umiejętności społecznych przeznaczony dla osób ze spektrum autyzmu w wieku od 19 do 35 lat. Na każdym z 16 spotkań (trwających 1,5 godziny) uczestnicy programu uczą się umiejętności niezbędnych do nawiązywania i podtrzymywania relacji koleżeńskich, a także związków uczuciowych. W równolegle prowadzonych spotkaniach biorą udział tutorzy - dorosłe osoby, które wspierają uczestników w nabywaniu nowych umiejętności w bezpiecznej atmosferze i pomagają stosować je do poszerzania sieci znajomych. Tutorami w programie mogą być rodzice, partnerzy, znajomi, członkowie rodziny lub inne osoby, które są gotowe regularnie brać udział w spotkaniach grupy.
Program PEERS® dla osób dorosłych obejmuje następujące tematy:
- Prowadzenie rozmowy i znajdowanie wspólnych zainteresowań z innymi
- Używanie komunikacji elektronicznej i telefonu do kontaktów towarzyskich
- Znajdowanie kolegów i koleżanek na podstawie wspólnych zainteresowań
- Adekwatne używanie humoru
- Rozpoczynanie rozmowy oraz włączanie się do rozmowy prowadzonej przez innych
- Planowanie i organizowanie udanych spotkań ze znajomymi
- Budowanie udanych związków uczuciowych i zachowanie się podczas randek
- Radzenie sobie z konfliktami z kolegami i koleżankami
- Radzenie sobie z odrzuceniem, prześladowaniem i plotkami w grupie rówieśniczej
Warunki udziału w programie:
- Wiek 19-35 lat (osoby wciąż uczęszczające do liceum lub technikum powinny zgłosić się do programu PEERS dla nastolatków)
- Diagnoza zespołu Aspergera, autyzmu lub całościowych zaburzeń rozwoju
- Funkcjonowanie w normie intelektualnej i komunikatywne posługiwanie się mową
- Posiadanie trudności w nawiązywaniu i utrzymywanie relacji koleżeńskich i/lub związków uczuciowych
- Motywacja do udziału w programie
- Gotowość do regularnego uczęszczania na spotkania
- Regularny udział innej dorosłej osoby (np. rodzica, partnera, rodzeństwa, innego członka rodziny) w spotkaniach dla tutorów (odbywających się w tym samym miejscu i terminie co spotkania dla osób ze spektrum autyzmu)
- Zgoda uczestnika programu i osoby wspierającej go na udział w programie, w tym na udział w części badawczej
- Osoby biorące udział w grupie październik 2019 r. – luty 2020 r. muszą posiadać również ważne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności oraz zamieszkiwać na terenie Warszawy
Terminy spotkań:
W związku z pandemią koronawirusa spotkania grupy PEERS nie rozpoczęły się w planowanych terminie. Planowane jest wznowienie grup od września 2020 r. (1 cykl) i lutego 2021 r. (2 cykl), jeśli pozwoli na to sytuacja epidemiologiczna.
Zapisy:
Zapisów można dokonać klikając w poniższy link i wypełniając formularz zgłoszeniowy. Obecnie przyjmujemy zgłoszenia na listę rezerwową, uruchamianą w przypadku zwolnienia się wolnego miejsca w grupie.
Będziemy kontaktować się z Państwem telefonicznie w celu zebrania dodatkowych informacji lub poinformujemy o kolejnych etapach rekrutacji.
Warunkiem wysłania zgłoszenia jest świadoma zgoda osoby, której dotyczy zgłoszenie, na udział w programie.
Ostatnim etapem rekrutacji jest spotkanie z dorosłym ze spektrum autyzmu oraz osobą, która może pełnić funkcję tutora w programie (tj. uczęszczać na cotygodniowe spotkania, prowadzone równolegle ze spotkaniami dla uczestników).